Each year the Association names one or two outstanding Alumnus as the recipient of an Outstanding Alumnus Award to be presented at the Annual Banquet.

 

alumnus_16.jpg

The Recipient(s) of the award shall be honored by the Association at the banquet held as a part of the Annual Membership Meeting, and shall have their photograph mounted and displayed in Bellaire High School along with past recipients of the Award.

Nominations may be made by any member if the Association by writing in letter form the name of the person to be nominated, the field of endeavor in which they have excelled, and an outline or resume of their achievements, activities and other accomplishments which brings honor to themselves and Bellaire High School. All written nominations must be submitted to a member of the Board of Trustees, or postmarked, not later than the second day of January of the year in which the award is to be given. 

 

PAST RECIPIENTS

2016 Richard (Chad) Balwanz '70 Military Service

2015 Harold Lee Brown '63, Health Care

2014 F. William Banig '71, Government

2013 Robert I. Wallace '55, Education, Humanitarian

2012 Thomas Poe ‘68, Banking & Civic

2011 Dr. Charles T. Mehlman ’80, Medicine

2010 Kathy Hyett ‘71, Public Relations

2009 Martin F. Goetze ‘54, Health Care and Executive Management

2008 L. Dean Giacometti, ‘38, Education

2007 James B. Piatt '83 , Higher Education

2006 Donald A. Ostasiewski '58, Higher Education

2005 Daniel Frizzi, Jr. '70, Civic

2004 Gary Hill, Education

2003 Nancy Crooks Karvellis '66, Business 

2002 Walter M. Calinger '57, Education

2001 Dr. James E. Austin '51, Dentistry

2000 Terry Allen Wallace '65, Administration

1999 Jules J. Duga, Ph.D. '49, Technology and Society

1998 Emil George Riedel, Jr. '50, National Security 

1997 Dr. Rose Z. Starr '60, Teacher/Social Worker

1996 Judge John J. Malik, Jr. '46, Law 

1995 Joseph A. Pitts, Sr., D.O. '49, Medicine

1994 Donald M. Knox '50, Education

1993 Alan E. Riedel '48, Law/Business 

1992 Thomas E. Rataiczak '64, Education

1991 Robert L. Hill '49, Law/Public Service

1990 Daniel Howard Simpson '57, Govt./Public Service, U.S.Ambassador

1989 Dr. Samuel Evans '57, Intl. and Public Insurance, Adjusting, Consulting

1988 Nelson Lancione '36, Law

1987 Metta Miller '69, Advertising/Business

1986 Charles Tod Goodwin '31, Athletics/Military Service

1985 Kelley Archer '40, Civic Achievement/Law

1984 Dr. Peter Lancione '28, Medicine

1983 Benjamin J. Belt '11, Education

1982 Don Ault '47 and Joe Ault '53, Athletics

1981 Mary Fitch '31, Civic Achievement;  Lou Mahacek '31,Commercial Art

1980 John Nosker '29, Banking 

1979 Hilda Humes Burrows '22, Public Service/Education

1978 William R. Yost '44, Major General, U.S. Air Force

1977 A. G. Lancione '24, Ohio State Representative

1976 J. E. Giffin '16 and Lela Daugherty Giffin '14, Banking/Americanism

1975 Albert V. Noice '17, Banking/Education

1974 James DeBlasis '49, Artistic Director, Cincinnati Opera

1973 Frank W. Ault '39, Captain, U.S. Navy

1972 Velma Workman '14, Education

1971 Joe Mack '16, Public Service

1970 David Myers Creamer '23, Medicine

1969 Michael Basrak ‘31, Coaching/Education

1968  George Tyler ‘23, Law; Eleanor Tyler ‘29, Education

1967 Oliver E. Miles ‘25, Business

1966  Dr. W. J. Shepard ‘09, Medicine

1965 Robert Frank Aldridge, Business

1964 Dr. J. F. Wilkinson ‘10, Medicine

1963 Dr. George W. Watt ‘27, Chemistry

1962 Nick Skorich ‘39, Professional Football Coach

1961 Alfred Garrett ‘24, Education

1960 Navy Lt. Raymond H. Dick ‘38, Atomic Powered Submarines

1959 Rabbi Feinberg ‘16, Author

1958 Lane W. Lancaster ‘10, Political Science

1957 James H. McGregor, Education

1956 Walter Russell ‘10, Bio-Chemistry Research

1955 Mabel Cratty 1884, National Secretary, YWCA

1954  Bessie Hoge 1884, Missionary

1953 Erven Somerville ‘26, Major, U.S. Army